iDATA, Türkiye’de tüm Almanya Temsilcilikleri ile İstanbul İtalya Başkonsolosluğu adına vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş tek kuruluş olup, www.idata.com.tr sitesi iDATA’nın tek resmi internet sitesidir.

Bazı kişilerin/kurumların kendilerini iDATA acentesi veya temsilcisi gibi gösterdiği ve bu bağlamda dolandırmak maksadıyla iş teklifi yapıp istihdam sağlamak teklifiyle kişilerin kişisel bilgilerini ve paralarını almaya kalkıştıkları iDATA tarafından tespit edilmiştir.

Bu tür iş vaatleri, istihdam teklifleri ve para karşılığında vize alma gibi durumlar karşısında sağduyulu ve dikkatli olmanızı öneririz. Söz konusu teklifler sahte olup, bu tür tekliflerin İDATA ile hiçbir bağlantısı yoktur ve geçersizdir. Bu kişiler, izinsiz olarak iDATA adı altında ve iDATA tescilli logosunun hukuka aykırı şekilde kullanıldığı sözde iDATA internet sayfaları/web sitelerini kullanarak dikkat çekmekte ve özellikle İnternet, e-mail, telefon gibi yöntemlerle hukuka aykırı faaliyetlerini/eylemlerini sürdürmektedirler. iDATA, bu tür dolandırıcılık durumları ile ilgili kişileri uyarmaktadır.

iDATA bir İnsan Kaynakları şirketi olmayıp, herhangi bir istihdam hizmeti sunmamaktadır. İDATA, sadece devletler ile çalışmakta olup onların diplomatik görevlerinin vize başvuru sürecindeki aracılık ihtiyaçlarını karşılayan bir vize başvuru merkezidir.

iDATA adı altında para talep eden herhangi bir teklif alırsanız, bu tekliflerin dolandırma amaçlı olduğunu bilmelisiniz.

iDATA’nın uygulamalarını ve etik anlayışını ihlal eden, sahte işe alım/istihdam teklifleri gibi Dolandırıcılık belirtileri aşağıda belirtilmiş olup, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına bazı önerilerimiz bulunmaktadır.

  • iDATA adını kullanan sahte web sayfalarının tüm arama motorlarında ilk sıralarda yer almaları önlenemez bir hal almıştır. Başvuru sahiplerinin yanılmasına neden olan durumdan dolayı lütfen ziyaret ettiğiniz web sayfasının mutlaka www.idata.com.tr/... şeklinde başlamış olduğuna dikkat ediniz.
  • Web sayfasında iDATA logosu var mı? Her iDATA logosu bulunan web sayfaları ile iletişime geçmeyiniz. İletişime geçmeden önce iDATA resmi internet sayfası olan www.idata.com.tr ‘de olduğunuzdan emin olunuz.
  • Size özel ve gizli bilgilerin açığa çıkarılması istenmektedir. Emin olmadığınız web sayfalarına kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız.
  • Görüşmeler, telefon ya da anlık mesajlaşma programları ile yapılmak istenmektedir. iDATA olarak kesinlikle telefon veya anlık mesajlaşma seçenekleri ile görüşme yapılmamaktadır.
  • Sizden başvuru randevu tarihi belirleyebilmeniz için banka aracılığı ile ücret talep edilmektedir. iDATA resmi internet sayfamızdan alınabilecek tüm başvuru randevuları ücretsizdir.
  • Sizden başvuru işlemlerine başlanabilmesi için banka aracılığı ile para ya da herhangi bir ödeme yapmanız istenmektedir. Ödemeler sadece ofisimizde elden yapılmakta olup, kesinlikle herhangi bir banka hesap numarasına para göndermeniz istenmemektedir.
  • Sizden bir vize başvuru formu ya da işe alım formu gibi bir form doldurmanız istenmektedir. İzinsiz olarak dokümana iDATA resmi logosu yerleştirilmiş olabilirliğini kontrol ediniz.

Bu tür eylemler başvuru sahiplerinin bilgilerini çalmak ve başvuru sahiplerini dolandırmak amaçlıdır. Bu tür eylemleri yapanlar hukuki ve cezai sorumluluk altındadır. İDATA olarak bu tür faaliyetleri ciddiyetle takip etmekte olup, bu sitelere ve kişilere karşı hukuki mücadelemiz devam etmektedir.

Böyle bir durum ile karşılaşırsanız, bulunduğunuz yerdeki polis merkezine / savcılığa ve / veya yetkili yerel makamlara başvurmanızı öneririz.

iDATA bu kişi veya kurumların eylem ve faaliyetlerinden dolayı meydana gelen hasar, zarar, rahatsızlıktan veya kayıplardan hiçbir şartta sorumlu olmayacaktır.


İş birliğiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

iDATA Danışmanlık ve Hizmet Dış Tic. A.Ş.

0850 460 84 93 - www.idata.com.tr