Mart 2020

02
Bilgilendirme

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İtalya Cumhuriyetine saygılarını sunar ve yeni tip korona virüs salgını (Covid-19) nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca alınan tedbirlerin genişletildiğini, bu çerçevede İtalya uçuşlarında aşağıdaki uygulamaların hayata geçirileceğini bildirmekten şeref duyar.

  • İtalya menşeli taşıyıcılara 29 Şubat 2020 saat 24:00 itibari ile yolcu taşıma amaçlı yeni uçuş izni verilmeyecektir.
  • İtalya'ya ait yolcu uçakları 29 Şubat 24:00 sonrasında, sadece Türkiye'de kalan kendi vatandaşlarını alabilmek için uçakları ülkemize boş olarak getirebileceklerdir.
  • Türk havayolu işletmeleri ise bu ülkelere yolcu uçuşu düzenleyebilecek, ancak ülkemize dönüşlerinde sadece Türk vatandaşlarını taşımalarına müsaade edilecektir. Söz konusu yolcular Türkiye’ye gelişlerinde karantinaya alınabilecektir.
  • Türkiye ile İtalya arasındaki kargo uçuşları bakımından bir kısıtlama uygulanmayacaktır.
  • Bununla birlikte, yerli/yabancı havayollarının yurt dışından ülkemize düzenleyecekleri tüm uçuşlarda son 14 gün içerisinde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore’ye seyahat eden Türk vatandaşları haricindeki yolcuları uçuşlarına kabul etmeyecek ve ülkemize bu yolcuları getirmeyecektir.
  • Tüm uçuşlarda son 14 gün içerisinde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore’ye seyahat etmiş Türk vatandaşları haricindeki yolcular Türkiye’den INAD yolcu kapsamında sınır dışı edilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bu vesileyle İtalya Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne en derin saygılarını yineler.

Ankara, 29 Şubat 2020