1. Geçerli İtalya vizemi iptal etmek istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?

İtalya tarafından verilmiş geçerli bir Schengen vizesinin iptali için Başkonsolosluk'tan e-mail yolu ile bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bilgi.


2. Vizeler iDATA tarafından mı verilmektedir?

Hayır. Vize başvurusunun sonucu hakkında karar verme yetkisi yalnızca Başkonsolosluktadır.Hayır. Vize başvurusunun sonucu hakkında karar verme yetkisi yalnızca Başkonsolosluktadır.


3. İtalya'ya seyahat edeceğim, başka bir ülkenin temsilciğine başvuru yapabilir miyim?

Avrupa Birliği yasalarına göre Schengen vizesi (en fazla 90 gün geçerliği olan) için seyahatin gerçekleştirileceği ülke ya da seyahatin asıl amacını oluşturan Schengen ülkesinin vize  temsilciliğine başvuru yapılmaldır.


4. Hangi durumlarda İtalya için transit vize almalıyım?

İtalya üstünden yapılacak bir aktarma ile Schengen alanına dahil olmayan bir ülkeye yapılacak tüm yolculuklar için Schehgen vizesi talep edilmelidir. Bilgi.


5. Asıl seyahat edeceğim ülke öncesinde Schengen ülkeleri üzerinden aktarma yapacağım hangi tür vize almalıyım?

Schengen vizesi almanız gerekmektedir.


6. Başkonsolosluğun işlem süreleri ne kadardır?

Schengen vizesinin verilmesi için normal koşullarda 4-5 iş günü gerekmektedir (iDATA Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan başvurular için 2 iş günü eklenmelidir) ama başvuru sahibinin uyruğu, başvuru yapılan dönem ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir. Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işleminin sonuçlanma süresi 15 gün civarındadır. Başkonsolosluğun iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde, özellikle türk ve italyan bayram tatilleri öncesinde vize işlemi için gereken süre uzayabilir.  90 gün üzeri kalış süreli vizelerin (ulusal vize) işlem süreleri daha uzundur. Başvurunuzu olabildiğince erken ve  planladığınız seyahat başlangıç tarihine göre uygun bir süre önce yapmanızı öneririz. Başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.


7. Ulusal vize başvurusunda bulunabilmek için pasaportumun geçerlik süresi en az ne kadar olmalıdır?

Pasaportun, planlanan seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerliği olmalıdır. Ailevi nedenlerle verilen uzun süreli vizelerin geçerliği bir yıl olduğu için bu durumlarda pasaportun fazladan en az 15 ay daha geçerliği olmalıdır. Başvuru sırasında pasaportta en az iki boş sayfa bulunmalıdır.


8. “Ulusal vize” için ne zaman başvurmalıyım?

Ulusal vizelerin işlem süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmanızı öneririz.  Bilgi almak için çağrı merkezimizi arayınız 0850 460 8493


9. Ulusal vize başvurumu nereden yapacağım?

Ulusal vize başvuruları için lütfen iDATA çağrı merkezimizden bilgi alınız . 0850 460 8493


10. Ulusal vize için yapmam gereken ödeme nedir? Ödemeyi nereye yapacağım?

Ulusal vize başvurularınız için lütfen iDATA çağrı merkezimizden bilgi alınız. 0850 460 8493


11. Ulusal Vize için şahsen mi başvurmalıyım?

Detaylı bilgi için lütfen çağrı merkezimizi arayınız. 0850 460 8493


12. Ulusal vize başvurusu için getirmem gereken evraklar nelerdir?

Gidiş amacınıza göre gerekli evraklar değişkenlik göstermektedir. Evraklar için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


13. Asıl seyahat edeceğim ülke öncesinde Schengen ülkeleri üzerinden aktarma yapacağım hangi tür vize almalıyım?
Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

14. Vize başvurusunda bulunabilmek için pasaportun geçerlik süresi ne kadar olmalıdır?

Pasaportun seyahatin bitişinden itibaren en az 3 ay daha geçerliği olmalıdır. Ailevi nedenlerle verilen vizeler bir yıllık geçerlik süresi ile verilir, bundan dolayı bu durumlarda pasaportun fazladan en az 15 ay daha geçerliği olmalıdır. Başvuru sırasında pasaportta en az iki boş sayfa olmalıdır.


15. Seyahatim boyunca birkaç Schengen ülkesine ziyarette bulunacağım. Hangi ülkeden başvuru yapmalıyım ?

Ziyaret edeceğiniz Schengen ülkeleri arasında en çok kalacağınız ülkeden, kalacağınız gün sayısı aynı olması durumunda ilk giriş yapacağınız ülkeden başvurunuzu yapmalısınız.