1. Başvuruda bulunabilmem için pasaportumun geçerlik süresi en az ne kadar olmalıdır?

İtalya'ya vize başvurusunda bulunabilmek için, son 10 yılda alınmış olan, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliği bulunan pasaporta sahip olmalısınız.

Ailevi nedenlerle verilen uzun süreli vizelerin geçerliği bir yıl olduğu için bu durumlarda pasaportun en 15 ay daha geçerliği olmalıdır.

Başvuru sırasında pasaportta en az iki boş sayfa olmalıdır.


2. Schengen vize ne demektir?

Schengen Vizesi (C tipi), Schengen Antlaşması'na dahil ülkelerde (Schengen Ülkeleri) her altı ay için en fazla 90 günlük bir süre zarfında, yetkili konsolosluğun verdiği vize geçerlik süresi kadar seyahat etmeye ve konaklamaya izin veren vizi tipidir.


3. Ulusal vize ne demektir?

“Ulusal vize (D tipi), vizeyi veren  ülkenin topraklarında 90 günü aşan kalış süreleri için geçerlidir. İtalya için örnek vermek gerekirse,  ailevi nedenler, iş ve üniversite eğitimi için verilen bir vize tipidir. “Ulusal vize”, geçerli olması koşuluyla, Schengen Antlaşması'na dahil diğer ülkelerde (Schengen alanı) her altı aylık bir dönem için en fazla 90 gün serbest dolaşım olanağı sağlamaktadır.


4. Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinizden uygun bir süre önce, en az 15 gün, başvuru yapmanızı öneririz.

Schengen vize kararının verilmesi için yaklaşık 4-5 iş günü gerekmektedir ama başvuru sahibinin uyruğu, Başkonsolosluğun iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.

90 gün üzeri kalış süreli vizelerin (ulusal vize) işlem süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmanızı öneririz.

Schengen (90 gün altı) vize başvuruları seyahat tarihinden en erken 180 gün önce yapılabilir. Ulusal (90 gün üstü) vize başvuruları seyahat tarihinden en erken 90 gün önce yapılabilir.

Web sitemiz üzerinden duyurularımızı ve resmi tatil günlerini takip etmenizi ve randevunuzu ona göre belirlemenizi tavsiye ederiz. Randevunuzu alın.


5. Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu? / Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş hususi (yeşil) ya da hizmet (gri) pasaportları vizeye tabi midir?

Hususi (yeşil) ya da hizmet (gri) pasaportu sahiplerinin, Schengen alanında 90 günden az süreli konaklamalar için vize almaları gerekmemektedir.


6. Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?

Hayır, başvurular kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Randevunuzu internet sitemiz üzerinden oluşturduktan sonra randevu gününüzde başvuru evraklarınızın elden teslim edilmesi gerekmektedir.


7. Türk vatandaşıyım, Türk pasaport sahibiyim fakat Schengen alanına dahil olmayan bir ülkeden oturum iznim var. İtalya vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?

Başvurunuzu oturum izni ile ikamet ettiğiniz ülkeden yapmalısınız.


8. Mesai saatleriniz nelerdir? / iDATA'nın çalışma saatleri ....

Çalışma saatlerimiz ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


9. Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı paspaportumla başvuru yapabilir miyim?

Evlilik, boşanma vs. sonucu geçerliğini yitiren soyadlarını taşıyan pasaportlar kabul edilmez.


10. İDATA ofisleri açık adresinizi öğrenebilir miyim?

Ofis açık adres ve harita detaylarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


11. İletişim numaralarınızı öğrenebilir miyim? / iDATA'nin iletişim numaraları nedir?

iDATA ofislerimizin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


12. İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu Adres: Boğazkesen Caddesi, Tomtom Kaptan Sk. No: 5, 34433, Tophane, Beyoğlu / İstanbul   -   web: visti.istanbul@esteri.it


13. Başvurumu hangi ofislerden yapabilirim?

Başvurunuzu ikamet ettiğiniz il için yetkilendirilmiş  iDATA ofisinden yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


14. Schengen Vize başvurumu iDATA ofislerinden yapmak zorunda mıyım?

Hayır, başvurunuzu İstanbul İtalya Başkonsolosluğunun yetkilendirdikleri tek yetkili kurum iDATA’dan yapabileceğiniz gibi, ücretsiz olarak 0850 460 84 93 numaralı çağrı merkezimiz aracılığı ile alacağınız randevu ile İtalyan Başkonsolosluğu'ndan da yapabilirsiniz.


15. Hangi ülkenin temsilciliğine başvuru yapmam gerek?

Schengen vizesi (en fazla 90 gün geçerliği olan) alabilmek için seyahatin tek ya da asıl amacını oluşturan Schengen ülkesinin vize vermeye yetkili temsilciliğine başvuru yapılmalıdır. Eğer seyahatin olası farklı durakları arasında asıl amacı belirlemek mümkün değilse, ilk girişin yapılacağı  Schengen ülkesinin vize vermeye yetkili temsilciliğine başvuru yapılmalıdır.


16. Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı paspaportumda bulunan schengen vizesi geçerliliğini korur mu ?

Hayır, vizenizin güncel pasaportunuzda yer almasıgerekmektedir. Evlilik, boşanma vb. ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile vize geçerliliğini kaybetmektedir.


17. Vize başvurumu kaç gün önceden yapmalıyım?

 02 Şubat 2020 'de yürürlüğe giren Yeni Schengen Vize Kanunu ile Schengen Bölgesinde bulunan 26 Ülkeye yapılacak seyahatlerde önceki kurallara göre seyahat tarihinin en erken 3 Ay öncesine kadar  vize başvuruları yapılabiliyorken, yeni kanun ile seyahat tarihinden " 6 Ay " öncesine kadar vize başvuruları yapılabilmektedir. Bu düzenlemeye göre 6 ay öncesinde Almanya ve Italya Schengen vize başvurularında bulunmanız mümkündür.