1. Evrakların geçerlilik süreleri nedir?

Resmi evrakların geçerlilik süreleri evrak bazlı değişkenlik göstermektedir. Evrakların geçerlilik süreleri ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


2. İtalya'dan gelen turistik davetiyede birden fazla davetlinin adı bulunabilir mi?

Hayır, davetiye yalnızca bir kişi için düzenlenir.


3. Aracımla Shengen ülkelerine seyahat edeceğim, araçla ilgili ne tür evraklar sunmalıyım ?

Seyahatinizi ve öngörülen güzergahı açıklar yazı vermeniz gerekmeketedir.


4. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

18 yaş altı çocukların başvurularında hem annenin hem de babanın muvafakatname vermesi ve çocuğun başvuru formunu imzalamaları gerekmektedir.


5. 18 yaşından küçük çocuğumla yurt dışına seyahat edeceğim. Boşanmış olmamıza rağmen diğer evebeynin muvafakatname vermesi gerekmekte midir?

Boşanma sonuncunda hem anne hem baba ebeveynlik yetkisini elinde bulundurmaya devam ediyorsa, diğer ebeveynin de muvafakatnamesi ibraz edilmelidir.


6. 18 yaşından küçük çocuğumla yurt dışına seyahat edeceğim. Boşanma sonrası diğer ebeveynin ebeveynlik yetkisi elinden alındı ve çocuğun vesayeti tümüyle bana verildi. Diğer ebeveynin yurt dışına çıkış için muvafakatname vermesi gerekmekte midir?

Hayır, eğer boşanma sonucunda diğer ebeveynin ebeveynlik yetkisi elinden alındaysa muvafakatnamesinin alınmasına gerek yoktur.


7. Vize başvurusu için gerekli olan evraklar ile ilgili detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Evraklarınız ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


8. Yeni işe girmem sebebiyle iş ile ilgili evraklarım eksik, ne yapmam gerekir?

Eksik evrak olması durumunda gerekli bilgileri açıklar şahsi bir dilekçe verebilirsiniz.


9. İkinci derece akraba “garantör” olarak kabul edilir mi ?

Hayır. Normal olarak başvuru sahiplerinin çekirdek aile üyelerinin mali ve mesleki koşulları göz önünde bulundurulur: esas olarak eş,  genç ya da yetişkin ama bekar kişiler için ebeveyn.


10. Seyahat sağlık sigortasının özellikleri neler olmalı?

Sigortanızın teminatı en az 30.000 Euro olmalı ve öngürülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsamalı, olası sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış,  hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılamalıdır.


11. Grup / özel sağlık sigortamı kullanabilir miyim?

Özel / Grup Sigortanız, adınıza düzenlenmiş ve teminatı en az 30.000 Euro olmalı ve öngürülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsamalı, olası sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış,  hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılamalıdır.


12. Başvuru sırasında sunamadığım evraklar için eksik evrak dilekçesi imzalamam mümkün müdür?

İtalyan Başkonsolosluğu başvuru dosyasınızda istenen bütün evrakın bulunmasını istemektedir. iDATA  tamamlanmamış dosyayı yalnızca başvuru sahibi tarafından imzalanmış  uygun bir dilekçe olduğunda kabul edebilir ama söz konusu uygulama İtalyan Başkonsolosluğu tarafından önerilmemektedir.


13. Eksik evrakları fax veya kargo ile gönderebilir miyim?

İtalyan Başkonsolosluğu tarafından istenmesi durumunda başvuru sahibinin bu evrakı sunması gerekmektedir. Fax ya da kurye ile gönderilen evrak kabul edilmez.


14. Vekaletname ile başvuru yapabilir miyim?

Başvuru sahibi son 59 ay (4 yıl 11 ay) içinde bir Schengen vizesi almamış ise başvuru randevusuna şahsen gelmelidir. Eğer son 59 ay (4 yıl 11 ay) içinde bir Schengen vizesi alınmış ve başvuru sırasında parmak izi verilmiş ise başvuru vekaletname ile yapılabilinir. Başvuru sahibinin bu vizenin fotokopisini sunamadığı ya da bu vizeye ait bilgileri başvuru formunda beyan edemediği durumlarda parmak izi alınması tercih edilir. İstinai durumlarda Başkonsolosluk yeniden parmak izi verilmesini isteyebilir. Biyometrik süreç (parmak izi) ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Örnek form (18 yaş altı) - Örnek form (18 yaş üstü)


15. Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?
Hayır, başvurular kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Randevunuzu internet sitemiz üzerinden oluşturduktan sonra randevu gününüzde başvuru evraklarınızın elden teslim edilmesi gerekmektedir.