1. Vize başvurumu seyhat başlangıç tarihinden ne kadar süre önce yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinizden uygun bir süre önce, en az 15 gün, başvuru yapmanızı öneririz.
Schengen vize kararının verilmesi için yaklaşık 4-5 iş günü gerekmektedir ama başvuru sahibinin uyruğu, Başkonsolosluğun iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.
90 gün üzeri kalış süreli vizelerin (ulusal vize) işlem süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmanızı öneririz.
Schengen (90 gün altı) vize başvuruları seyahat tarihinden en erken 180 gün önce yapılabilir. Ulusal (90 gün üstü) vize başvuruları seyahat tarihinden en erken 90 gün önce yapılabilir. Randevunuzu alın.


2. Pasaportumu teslim etmeden başvuru yapabilir miyim?

Hayır, pasaportunuz vize başvurunuz sırasında ibraz edilmesi gereken ilk evraktır. Bu nedenle Konsolosluk'a iletilmek üzere iDATA ofislerimize teslim edilmesi gerekmektedir.


3. Neden Schengen vizesi için parmak izi vermek zorundayım?

Avrupa Birliği'nin yürürlükteki normlarına göre, Schengen vizesi için başvuru yapan herkesten parmak izi verilerini Avrupa Vize Bilgi Sistemi'ne kayıt ettirmesi istenmektedir (Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin vize bilgi sistemi (VIS) ve kısa süreli konaklamalar için üye ülkeler arasında veri alışverişi (VIS yönetmeliği) ile ilgili 9 Temmuz 2008 tarihli, 767/2008 numaralı yönetmeliği (CE)) (http://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/visa-information-system_en)

Başvuru sahibi son 59 ay (4 yıl 11 ay) içinde bir Schengen vizesi almış ise parmak izi vermekle yükümlü değildir. Başvuru sahibinin bu vizenin fotokopisini sunamadığı ya da bu vizeye ait bilgileri başvuru formunda beyan edemediği durumlarda parmak izi alınması tercih edilir


4. Parmak izim nerede alınmaktadır?

Parmak iziniz, Başkonsolosluğa iletilmek üzere iDATA ofislerine şahsen başvuruda bulunduğunuz sırada alınmaktadır.  Bilgi.


5. Her Schengen vize başvurumda parmak izi vermek zorunda mıyım?

Hayır, Schengen vizesi başvurusu sürecinde vermiş olduğunuz parmak izinin 5 yıl geçerliği mevcuttur. İstisnai durumlarda Başkonsolosluk talebi doğrultusunda iDATA tarafından tekrar parmak izinizin alınması gerekebilir.


6. Ne zaman parmak izi vermeliyim? / Hangi durumlarda parmak izi vermeliyim?

Eğer son beş yıl içerisinde, bir "Schengen" vizesi başvurusu sırasında dijital parmak iziniz alınmadıysa, iDATA ofislerine şahsen giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  • Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için alınan dijital parmak izleri geçersizdir.
  • Evlilik ya da boşanma nedeniyle meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden dijital parmak izi vermek gerekmektedir.
  • Pasaport işlemleri için yetkili türk makamlarına verilen dijital parmak izleri, vize işlemlerinde geçersizdir.
  • Adında ya da soyadında ''Ö'' ve ''Ü'' harfi bulunan başvuru sahipleri, eğer daha önceden bir "Schengen" Konsolosluğunda dijital parmak izi vermişlerse, yapacakları ilk italyan vize başvurusu için yeniden dijital parmak izi vermelidirler.
  • Daha önceden yapmış olduğunuz bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda Başkonsolosluk tarafından dijital parmak izi verme işleminin tekrarlanması için iDATA ofisine çağırılabilirsiniz.
  • Türkiye dışında başka bir ülkede doğmuş başvuru sahiplerinin, yakın bir geçmişte dijital parmak izi vermiş olsalar dahi, yeniden dijital parmak izi vermeleri gerekmektedir.
  • Yabancı ülke vatandaşlarının, başka bir ülkede bulunan bir Schengen Konsolosluğunda dijital parmak izi vermiş olsalar dahi, yapacakları ilk italyan vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermeleri önerilir.

7. Vize sonucuma red kararı verildi, verdiğim parmak izi geçerli midir?

Biyometri sürecine bağlı olarak, parmak izi alınması gerekmektedir. Bir kez parmak izi verdikten ve VIS ibareli vize aldıktan sonra 5 yıla kadar yapacağınız diğer schengen vize başvuruları için tekrar parmak izi vermeniz gerekmeyecektir. Ancak olumsuz (red) durumlarda bir sonraki başvuruda şahsen başvuruya parmak izi vermek üzere gidilmesi zorunludur.


8. Vize sonucuma red kararı verildi, verdiğim parmak izi geçerli midir? / Vize talebim reddedildi ama yeni bir başvuru yapmak istiyorum; yeniden parmak izi vermeliyim?

Bu durumda Başkonsolosluk parmak izinizin yeniden alınmasını istemektedir.


9. iDATA'dan yapacağım başvuru için randevusuz gelebilir miyim?

İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı iDATA ofislerimizden acil bir durum olmadığı sürece randevusuz başvuru alınmamaktadır. Bu nedenle www.idata.com.tr adresimizde Randevu bölümünden talep ettiğiniz, uygun gün ve saat aralığında ön ödeme yaparak randevunuzu alabilirsiniz.


10. iDATA'dan yapacağım başvuru için nasıl randevu alabilirim? / Nasıl randevu alabilirim?

Ön ödeme yaparak pasaport ve seyahat bilgileriniz ile www.idata.com.tr adresimizde Randevu bölümünden istediğiniz gün ve saat aralığına randevunuzu alabilirsiniz.


11. Aynı gün içinde başvuru yapmak için randevu alabilir miyim? / Aynı gün içinde başvuru alabilir miyim?

Evet. Randevulardaki uygunluğuna göre aynı gün içerisinde randevu alabilirsiniz.


12. Vize harcı ve iDATA hizmet bedelini nereye ödeyebilirim?

Vize harcı ve İDATA hizmet bedeli ödemeleri  iDATA ofislerimizde başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra veznelerimizde yapılmaktdır. iDATA'ya ödenmesi gereken bedeller, öncesinde hiçbir yerden tahsil edilmemektedir.


13. Vize harcı ve iDATA Koordinasyon (hizmet) ücretini öğrenebilir miyim? / Vize harcı ve İdata Koordinasyon ücretleri ne kadardır?

Tüm ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


14. Parmak izi verilmediği taktirde vize harcında veya iDATA hizmet bedelinde bir değişiklik olacak mı?

Hayır, tüm ücret detayları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.


15. Türk vatandaşıyım ve türk pasaport sahibiyim ama Schengen alanına dahil olmayan bir ülkeden oturum iznim var. İtalya için vize başvurumu nereden yapmalıyım?

Oturum izni alarak ikamet ettiğiniz ülkeden başvuru yapmalısınız.


16. Parmak izi vermiş olduğum bir Schengen vizem var. Yeni bir vize istiyorum ama başvurum kabul edilmedi. Parmak izim Schengen veri bankasında saklanır mı ve ileriki bir tarihte yapacağım bir başvuru için kullanılabilinir mi?

Evet, normal koşullarda parmak izleri 5 yıl boyunca geçerlidir.


17. Pasaportumda hasar mevcut, başvuru yapabilir miyim ?

Başvuru sırasında sunulacak olan pasaportun hasarlı ( yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.


18. iDATA 'nın herhangi bir firmayla bağlantısı var mı ?

iDATA Türkiye'de Almanya ve İstanbul İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş tek kuruluş olup hiçbir kuruluş ile bağlantısı yoktur. Lütfen iDATA adını kullanarak mağduriyet yaşatan aracı firmalara lütfen dikkat ediniz. Resmi bildiriye buradan ulaşabilirsiniz.