Vize Başvuruları ile ilgili bilgilendirme (Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar dönemi için)
 

Soru : Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar öncesi Vize başvurusunda bulundum, başvurumun durumu nedir?
Cevap : Önceden yapılmış vize başvurularının işlemleri devam etmektedir, vizeler, seyahat yasağı kalktıktan sonra verilmeye başlanacaktır. Belirtilen husus, Yabancılar Dairesi tarafından onaylanmış olan ulusal vizeler (D Tipi Vize) için de geçerlidir.

 

Soru: Seyahat yasağı olması nedeni ile vizemi kullanamadım ve şu anda süresi doldu. Vizemi yenilemem mümkün mü?
Cevap : Konsoloslukları vize bölümünün vizenizin geçerlilik tarihinde değişiklik yapma imkânı bulunmamaktadır. Daha sonraki bir tarihte yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vizenizi kullanmamış olmanız, yeni başvurunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

1. İşlem sürecimi nasıl takip edebilirim?

Başvurunuz sırasıda iletilen teslim fişi üzerinde yer alan barkod ve pasaport numaranız ile başvuru takibinizi buradan yapabilirsiniz.


2. Başvurumun sonucumu öğrenebilir miyim?

iDATA'nın vize sonuçları ile ilgili yetki ve bilgi sahibi olmadığını belirtmek isteriz. Başvuru sonucunu sadece pasaportun teslim alınmasıyla öğrenebilirsiniz. (Başvuru takip)


3. Başvurumu iptal edebilir miyim?

Başkonsoloslukta bulunan başvurunuzun istenildiği taktirde iptali mümkündür. Başvuru sahibinin konuyla ilgili ıslak imzalı bir dilekçeyi elden iDATA ofislerine iletmesi gereklidir. İptal işlemleri için başvuru sahibi kimliğini ibraz etmelidir. İptal işleminin bir kaç gün süreceğini ve yapılan ücret ödemelerinin iadesinin yapılmayacağını hatırlatmak isteriz.


4. Başvuru durumumu nasıl sorgulayabilirim?

Web sitemizin “Başvuru Takip”  Başvuru ve Pasaport numaranız ile buradan sorgulayabilirsiniz.


5. Başvuru takipten durumumu sorguladığımda terimleri anlamıyorum.

iDATA gönderim: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsoloslu'ğa gönderime hazırlanmaktadır. Konsoloslukta: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsolosluk'da işlem altındadır. Konsolosluk gönderim: Elçilik/Konsolosluk'ta bulunan başvuru dosyasının işlemi tamamlanmış ve iDATA'ya gönderime hazılanmaktadır. İDATA iade : Elçilik/Konsolosluk'ta bulunan başvuru dosyası başvuru yapılan iDATA ofisine gelmiştir. Transfer: Elçilik/Konsolosluk'tan gönderilen pasaport merkez iDATA ofisten başvurdu yaptığınız şubeye gönderimine geçmektedir. Eksik Evrak: İşlem süreci başlayan dosyada eksik evrak olduğu anlamına gelmektedir. Bilgi edinmek için çağrı merkezimizi aramanızı rica ederiz.


6. Seyahatime az süre kaldı, hala pasaportum elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

İşlem süreleri ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


7. Başvurumun sonucu ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?
Başvuru sonucunuzu sadece pasaportunuzu teslim aldıktan sonra öğrenebilirsiniz. iDATA başvuru sonuçlarına ait bilgiye sahip değildir.

8. Almış olduğum red için itiraz hakkım var mı?

İtiraz başvurusu ile ilgili ayrıntılı bilgi Başkonsolosluk tarafından verilen red kararı bilgilendirme yazısında yer almaktadır.