Ulusal Vize (90 Gün Üzeri Kalış)

Ulusal vize (90 gün üzeri) başvuruları için randevu talepleri yeniden alınmaya başlanmıştır.

Randevu talebi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1) Ulusal randevu talebiniz için öncelikle https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlamanız gerekmektedir. Randevu talebiniz için direk Çağrı Merkezimizi aramamanızı rica ederiz. Çağrı Merkezimiz size yardımcı olamayacaktır.

2) https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresinde yer alan bilgilendirmeyi okuyup onaylamamız gerekmektedir. (Lütfen tüm uyarıları dikkatlice okuyunuz)

3) Onayınız sonrasında ilerlediğiniz web sayfasında sizden bazı sorulara cevap vermeniz istenecektir. Vermiş olduğunuz cevaplara göre randevu oluşturmak için (A) online randevu sistem üzerinden devam edilebilecek ya da (B) Çağrı Merkezimize yönlendirileceksiniz.

A) Vermiş oldunuz cevaplara göre online randevu sistemi üzerinden oluşturulacak randevu taleplerde;

 • Kayıt tamamlandığında sizinle sıra numaranız paylaşılacaktır. Kaydınız sonrasında randevu tarihiniz henüz belirlenmemiş olacaktır.
 • Randevu tarihiniz Elçilik/Başkonsoloslukların belirlemiş olduğu kotalara bağlı olarak ilerleyen günlerde belirlenecek ve sizinle mail olarak paylaşılacaktır.
 • Randevu tarihiniz yer aldığı mail sizinle randevunuza 10-15 gün kala paylaşılacaktır.
 • Randevunuz vize tipinize göre Elçilik/Başkonsolosluklar ya da iDATA ofislerinden kabul edilecektir.
 • Randevu ücretleri sadece Kredi Kartı ile ödenebilecektir. Lütfen hiç bir banka hesabına bir transfer yapmayınız.
 • iDATA ofislerinden kabul edilecek olan başvurularda Vize ve Koordinasyon bedelleri iDATA ofislerinde tahsil edilecektir. iDATA koordinasyon bedelinden randevu kaydı sırasında kredi kartı ile yapmış olduğunuz ödeme düşülecektir.
 • Elçilik/Başkonsolosluklardan yapılacak olan başvurularda Vize bedeli Elçilik/Başkonsolosluklarda tahsil edilecektir.

B) Vermiş oldunuz cevaplara göre Çağrı Merkezimiz üzerinden oluşturulacak randevularda;

 • Vermiş olduğunuz cevaplara göre sistem tarafından bir kod oluşturulacaktır ve görüşme sırasında bu kodu çağrı merkezindeki danışmanımıza iletmeniz gerekecektir.
 • Görüşmeniz sırasında randevu tarihiniz belirlenecektir.
 • Randevu ücretleri Kredi Kartı ile tahsil edilmektedir.
 • Çağrı Merkezimiz hafta içi her gün: 09:00 - 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Yukarıdaki durumların dışında https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlamadan Çağrı Merkezimizi direk arayabileceğiniz durumlar:

1) İstanbul Başkonsolosluğu için Türkiye de ikamet eden Yabancı uyruklu kişiler (Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu için mail ile konsolosluklar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir)

2) Pasaport/ oturum kaybı

Lütfen yukarıdaki durumlar haricinde Ulusal randevular için Çağrı Merkezimizi direk aramayınız.

Öncelikle https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlayınız. Bu siteden kaydınızı tamamlayıp PNR ınızı oluşturduysanız, size mail ile randevu tarihinin bildirilmesini beklemeniz gerekmekte veya mailinizi sık kontrol edemiyorsanız https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr/editappointment adresinden bilgilerinizi girerek günlük olarak tarih atamasının yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz, veya oluşturmuş olduğunuz randevu kaydını randevunuzdan 24 saat öncesinden iptal edebilirsiniz.

Lütfen kayıt yaratma İşleminiz sırasında belirtmiş ve onaylamış olduğunuz şahsi bilgileriniz üzerinde daha sonra güncelleme veya düzenlene yapılamayacağını unutmayınız.

Ulusal Randevunuzu alın

BİLGİ: Bu randevu sistemi sadece Türk Vatandaşlara ait olup iDATA ofisleri üzerinden Ulusal başvuru yapabilmek adına alınan randevular için geçerlidir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Ödemeler Hakkında Önemli Bilgilendirme;

 • Randevu talep işleminiz sırasında tarafınızdan ön ödeme alınacaktır. Bu sebepten kredi kartı bilgilerinizin randevu işlemi sırasında yanınızda olması gerekmektedir.
 • Yapmış olduğunuz ön ödeme tutarınız iDATA ofislerinde başvuru kabulü sırasında iDATA Koordinasyon bedelinden düşülecektir.
 • iDATA ofislerimizden yapacağınız Ulusal başvurunuza ait randevunuza 24 saat kalana kadar atanmış olan randevunuzun tarihini değiştirilebilir veya iptal edilebilirsiniz. Bu durumda randevu kayıt işleminiz sırasında yapmış olduğunuz ön ödemeniz, talebiniz doğrultusunda tarafınıza iade edilecektir. Konsolosluğa verilen randevularda ise, randevunuzu iptal ederek, tekrardan randevu oluşturmanız gerekmektedir.
 • Randevuza 24 saatten daha az kalması durumunda yapılacak değişiklikler kabul edilmeyecektir dolayısıyla ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Başvuru kategorilerin yanlış işaretlenmesi sonucu tarafınıza ücret iadesi sağlanmayacaktır. Dolayısıyla randevu talep işlemleriniz aşamasında doğru bilgileri girdiğinizden emin olunuz.


Suriye Vatandaşlarının Aile Birleşimleri

Aile birleşimine yönelik randevular nationalvisagermany.idata.com.tr altında “Kredi kartı ile” ya da “Yurtiçi havalesi ile” seçeneği üzerinden rezerve edilebilir ve ödeme yapılabilir.

Yurtiçi havaleleri için banka bilgileri:

 • Banka adı: Yapi Kredi Bank
 • Alıcı: iDATA Dan. Ve Hizmet A.Ş
 • Iban: TR-6100 0670 1000 0000 9064 3075
 • Swift Code: YAPITRIS
 • Ödeme Tutarı: Ulusal Randevu Ücreti

Yurtdışı havalesi ile ödeme 01.03.2017 tarihi itibari ile kaldırılmıştır. 01.03.2017 tarihinden önce yapılan yurtdışı havaleleri bir randevu rezervasyonu için halen kullanılabilir. Bunun için nationalvisagermany.idata.com.tr altında açıklanan rezervasyon maskesinde olduğu gibi hareket ediniz. Ödemenizin tahsisinin bireysel durumlarda bir haftadan daha fazla süreceğini lütfen anlayışla karşılayınız.

01.03.2017 tarihinden sonra yapılan tüm yurtdışı havaleleri bir randevu rezervasyonu için artık kullanılamaz. Bu durumlarda havale edilen tutar iade edilir. Bunun için de lütfen rezervasyon maskesindeki destek formunu kullanınız ve “ücret iade” seçeneğini seçiniz. Geri ödemenin başarılı olması için lütfen havale dekontunu tarayarak ekleyiniz ve tam adınızı, adresinizi, bankanızı ve IBAN numaranızı yazınız.

NOT: Online randevu rezervasyonu imkânı sadece Suriye vatandaşlarının aile birleşimine yönelik vize için mevcuttur. Diğer tüm durumlarda lütfen iDATA’nın (0850 460 84 93) numaralı çağrı merkezleri üzerinden randevu rezervasyonu imkânını kullanınız.