Ulusal Vize (90 gün üzeri kalış süresi)

Ulusal vize, belirli bir amaç için uzun süreli kalış için giriş izni verir. Gezinin amacına bağlı olarak, vize bir yıla kadar geçerlilik süresiyle verilir. Kural olarak, girişten sonra yurt içi ikamet izni başvurusu yapılmalıdır. Ülkeye Schengen vizesi ile giriş yaparken oturma izni başvurusunda bulunmanın genellikle mümkün olmadığını lütfen unutmayın.

Güncel Bilgilendirme: Bazı azınlıkta olan seyahat türlerinin, pandemiye bağlı giriş kısıtlamaları nedeniyle ulusal vize başvuruları henüz kabul edilmemektedir. Randevular ulusal randevu sistemi üzerinden verilmektedir. İstisna: Türkiye'de kalışınız sırasında, Alman oturuma izninin kaybolması veya sona ermesine ilişkin, Geri dönüş kapsamında yapılacak olan başvurular için, çağrı merkezimizden randevunuzu alınız:

Yurt içi

0 850 460 8493

Yurt dışı

+90 212 970 8493

Türk vatandaşı olmayan Vatandaşlıkların ulusal vize başvurusu için başvuru sürecine ilişkin bilgileri buradan bulabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/-/2319090

Üçüncü şahısların hizmetine ilişkin önemli not:

Lütfen randevuları kendiniz yapın ve size daha hızlı bir randevu sözü veren üçüncü şahıslara güvenmeyin. Bu tür hizmetleri sunan üçüncü şahıslar ne dış temsilcilikler ile çalışmakta ne de vize prosedürü üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir

Hazılık

  • Online Randevu sistemi üzerinden ücretli randevunuzu alınız.
  • Online randevu sisteminde bulunan soru ağacı aracılığı ile ilgili ulusal başvurunuzun Rendevu kaydınızı (“PNR”) oluşturunuz. Ücret kaydınızı oluşturduğunuzda tahsil edilecektir.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Uygulama

  • Başvurular seyahat amacınıza göre iDATA Başvuru ofislerinden veya Alman Dış Temsilcilik tarafından kabul edilmektedir.
  • Pasaportunuz ve gerekli evraklarınız parmak iziniz alındıktan sonra, iDATA Banko personelleri veya Vize bölümü tarafından değerlendirme süreci için teslim alınmaktadır.
  • Seyahat amacınıza göre, işlem süresi tüm gerekli evrakların Konsolosluğa giriş yapması ile birlikte, Almanya’daki makamlarında sürece dahil olmasından kaynaklı olarak ortalama 3 ay içerisinde (belirli durumlarda daha uzun bir sürede) tamamlanmaktadır.
  • Başvurunuzun değerlendirilme sürecinde Pasaportunuza ihtiyaç duymanız halinde, imzalı yazılı dilekçenizi ilgili vize bölümüne iletebilirsiniz.Değerlendirme sonrası

  • Başvuruların değerlendirme süreci tamamlandıktan hemen sonra, Pasaportunuz sunmuş olduğunuz orijinal evrakların ile birlikte zarf içerisinde iDATA Başvuru ofislerine veya adınıza kargo ile gönderilmektedir

.

.

.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

Ücretler

Ulusal Randevu Sistemi


Türk vatandaşı olmayanlar (Suriye, Afganistan, diğerleri)


Aile birleştirme randevuları nationalvisagermany.idata.com.tr adresinden "kredi kartı ile" seçilerek rezerve edilebilir ve ödenebilir.

Online randevu alma seçeneği yalnızca Suriye vatandaşlarının aile birleşimi vizeleri için geçerlidir. Diğer tüm durumlarda, lütfen telefon numarası (0850 460 8493) üzerinden çağrı merkezi aracılığıyla randevu alma seçeneğini kullanmaya devam edin.