Ulusal Vize (90 Gün Üzeri Kalış)

iDATA Ofislerinden Yapılacak Ulusal Başvurulara Ait Önemli Bilgiler;

Türkiye’deki Almanya Dış Temsilciliklerinden yapacağınız Ulusal vize başvurularınızı için (90 gün üzeri olan Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu) randevu sistemi 17 Şubat saat 10:00 itibari ile aktif edilecektir. Ulusal vize başvurularınızın iDATA ofislerinden yapılabilmesi için alınacak randevular sıra numarası sistemi ile çalışacak olup ilk kayıt yaptıran kişiler için başvuru kabulünün yapılacağı ilk tarihinden başlamak kaydı ile randevu ataması yapılacaktır.

Randevu talep işleminiz aşamasında lütfen Ulusal başvurunuz için gerekli olan tüm evraklarınızın hazır bulunduğundan emin olunuz.

Geçerli bir randevu talebinde bulunabilmek için lütfen aşağıdaki bilgilendirmeleri dikkate alınız;

UYARI: Almanya Dış Temsilciliklerinden veya iDATA ofislerimizden yapacağınız Ulusal vize başvurusu sırasında evraklarınızı mutlaka eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Randevu talebinin doğru ve eksiksiz yapılmasının sorumluluğu sadece size aittir.

Ulusal Randevunuzu alın

BİLGİ: Bu randevu sistemi sadece Türk Vatandaşlara ait olup iDATA ofisleri üzerinden Ulusal başvuru yapabilmek adına alınan randevular için geçerlidir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Ödemeler Hakkında Önemli Bilgilendirme;

 • Randevu talep işleminiz sırasında tarafınızdan ön ödeme alınacaktır. Bu sebepten kredi kartı bilgilerinizin randevu işlemi sırasında yanınızda olması gerekmektedir.
 • Yapmış olduğunuz ön ödeme tutarınız iDATA ofislerinde başvuru kabulü sırasında iDATA Koordinasyon bedelinden düşülecektir.
 • iDATA ofislerimizden yapacağınız Ulusal başvurunuza ait randevu gününüze 3 gün kala; atanmış olan randevunuzun tarihini değiştirilebilir veya iptal edilebilirsiniz. Bu durumda randevu kayıt işleminiz sırasında yapmış olduğunuz ön ödemeniz, talebiniz doğrultusunda tarafınıza iade edilecektir.
 • Randevu gününüzden 3 günden daha az kalması durumunda yapılacak değişiklikler kabul edilmeyecektir dolayısıyla ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Başvuru kategorilerin yanlış işaretlenmesi sonucu tarafınıza ücret iadesi sağlanmayacaktır. Dolayısıyla randevu talep işlemleriniz aşamasında doğru bilgileri girdiğinizden emin olunuz.

Dış Temsilcilikler Üzerinden Yapılacak Olan Başvurulara Ait Bilgiler;

Dış Temsilcilikler üzerinden yapacağınız Ulusal Vize başvuruları için (Örneğin; Aile Birleşimi, Alman İkamet İzni kaybı) 0850 460 8493 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz. Randevuların oluşturulabilmesi için randevu sahibine/sahiplerine ait; İsim – Soyisim, doğum tarihi, pasaport numarası, e-mail adresi ve telefon numarası bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Randevuların verilebilmesi için tek yetkili kuruluş iDATA'dır. Lütfen size daha yakın bir tarihe randevu alabileceğini belirten yabancı/üçüncü kişilere itimat etmeyiniz. Kendilerinin yetkili olduğunu belirterek hizmet sunan yabancı/üçüncü kişilerin Dış Temsilciliklerimiz ile hiçbir bağlantısı bulunmamakla beraber kesinlikle başvuru sürecinde de hiçbir etkileri olmayacağını bildirmek isteriz.

Ulusal vize ücreti sadece müracaat esnasında Konsolosluktan veya Elçilikten tahsil edilmektedir.
Ulusal vize randevularının çağrı merkezimiz tarafından oluşturulabilmesi için, Kişi başı randevu bedeli 61 TL'dir.

Ödemelerinizi;
1) (0850 460 8493) iDATA Çağrı Merkezi ile telefon da yapacağınız görüşme esnasında Kredi Kartınız ile ya da;
2) Banka hesap numaralarımıza şahsen ödeme gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Bankadan yapılan ödemeleriniz de ödeme yapıldıktan 1 iş gün sonra (0850 460 8493) iDATA Çağrı Merkezimizi arayarak ödemenizin görüntülenmesi ardından, kişisel bilgileriniz de müşteri temsilcileri tarafından alınarak randevu verilebilecektir.

Almanya Ulusal Vize Randevusu için Banka Hesap Bilgileri;

Türk lirası hesabı;

 • Banka Adı: YAPI KREDİ BANKASI
 • Alıcı: İDATA DAN. VE HİZMET A.Ş.
 • IBAN No: TR-6100 0670 1000 0000 9064 3075
 • Swift Code: YAPITRIS
 • Ödeme Kişi Başı: 61 TL


Suriye Vatandaşlarının Aile Birleşimleri

Aile birleşimine yönelik randevular nationalvisagermany.idata.com.tr altında “Kredi kartı ile” ya da “Yurtiçi havalesi ile” seçeneği üzerinden rezerve edilebilir ve ödeme yapılabilir.

Yurtiçi havaleleri için banka bilgileri:

 • Banka adı: Yapi Kredi Bank
 • Alıcı: iDATA Dan. Ve Hizmet A.Ş
 • Iban: TR-6100 0670 1000 0000 9064 3075
 • Swift Code: YAPITRIS
 • Kişi başı tutar: 61 TL

Yurtdışı havalesi ile ödeme 01.03.2017 tarihi itibari ile kaldırılmıştır. 01.03.2017 tarihinden önce yapılan yurtdışı havaleleri bir randevu rezervasyonu için halen kullanılabilir. Bunun için nationalvisagermany.idata.com.tr altında açıklanan rezervasyon maskesinde olduğu gibi hareket ediniz. Ödemenizin tahsisinin bireysel durumlarda bir haftadan daha fazla süreceğini lütfen anlayışla karşılayınız.

01.03.2017 tarihinden sonra yapılan tüm yurtdışı havaleleri bir randevu rezervasyonu için artık kullanılamaz. Bu durumlarda havale edilen tutar iade edilir. Bunun için de lütfen rezervasyon maskesindeki destek formunu kullanınız ve “ücret iade” seçeneğini seçiniz. Geri ödemenin başarılı olması için lütfen havale dekontunu tarayarak ekleyiniz ve tam adınızı, adresinizi, bankanızı ve IBAN numaranızı yazınız.

NOT: Online randevu rezervasyonu imkânı sadece Suriye vatandaşlarının aile birleşimine yönelik vize için mevcuttur. Diğer tüm durumlarda lütfen iDATA’nın (0850 460 84 93) numaralı çağrı merkezleri üzerinden randevu rezervasyonu imkânını kullanınız.