Diyarbakır, Adana, Malatya, Çorlu, Sakarya, Kocaeli ve Kahramanmaraş'ta bulunan Mobil ofislerimiz, Türkiye genelindeki Almanya Schengen vize başvuruları için hizmet vermektedir.

Bu hizmetimizde, ikamet ettiğiniz şehir ve başvuru yapmayı istediğiniz iDATA ofisinin bulunduğu şehrin aynı Konsolosluğun yetki alanında olması gerekmemektedir.

iDATA ofislerimizden uzak bir bölgede ikamet eden başvuru sahipleri için özel olarak hazırlanmış olan bu hizmetten faydalanmak için, lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:

Mobil Ofislerimizden başvuruda bulunmak için, lütfen 0850 460 05 80 ücretsiz randevu hattını arayarak randevunuzu oluşturunuz. Randevu için kişi başı 165 TL ön ödeme kredi kartından tahsil edilecektir. Randevu günü başvuruda bulunamayan başvuru sahiplerine ikinci bir randevu verilecektir. Başvuru kabulü sonrası iDATA Koordinasyon bedelinden ön ödeme tutarınız düşülecektir.

Not: Mobil Ofislerimizde, Seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce sunulan başvurular kabul edilmektedir.

Almanya Schengen Vize başvurunuz için gerekli evrakları buradan kontrol edebilir ve Mobil ofislerimiz hakkında sorularınız için +90 850 460 05 80 numaralı hattan Çağrı Merkezimize ulaşabilirsiniz.

iDATA Çağrı Merkezinden oluşturduğunuz randevu gün ve saatinde, hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınız, Mobil ofisimiz tarafından kabul edilecektir. Randevu günü başvuru evraklarınızın eksiksiz olmasını tavsiye ederiz. Başvuru sahipleri/Vekalet sahiplerinin başvuru evraklarını bizzat Mobil ofisimizde elden teslim etmesi gerekmektedir. Vekaletname için lütfen tıklayınız.

iDATA Mobil ofisimize eksiksiz sunulan başvuru dosyalarının kabulü sonrası, tarafınıza Mobil Ekibimizin gerçekleştireceği biometrik işlemleriniz için (Parmak izi alımı) randevu günü verilecektir. Son beş yıl içerisinde parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri de Mobil şubemizden faydalanabilmektedir.

iDATA özel olarak sunulan Ek hizmet ile biometrik işlemleri cihazı ve Yetkili ekibi sayesinde, başvuru sahiplerine daha üstün hizmet ve ulaşım kaynaklı zaman ve maliyet avantajı sağlıyor olacaktır. Daha önceden yapmış olduğunuz bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda Başkonsolosluk tarafından dijital parmak izi verme işleminin tekrarlanması için iDATA Mobil ofisine çağırılabilirsiniz.

Mobil Ofislerimiz kapsamında iDATA Ek hizmetleri tarafınıza ücretsiz olarak sunulmaktadır. Başvuru sırasında faydalanabileceğiniz ücretsiz hizmetler aşağıdaki gibidir:

  • Kargo ile Adrese Pasaport teslimatı (Ücretsiz)
  • Başvuru formu doldurma (Ücretsiz)
  • Fotokopi ve faks işlemleri (Ücretsiz)
  • SMS ile bilgilendirme ve başvuru takip hizmetleri (Ücretsiz)

Eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları için başvuru evrakı iDATA Mobil Şube aracılığı ile dış temsilciliklerin vize bölümüne teslim edilmesini takiben 15 gün içerisinde karar verilmektedir.

İşlem süresi ve başvuru kararı yalnızca Elçilik/Konsolosluklara aittir. Özellikle Türkiye ve Almanya resmi tatil günleri öncesinde dış temsilciliklerin vize departmanında yoğunluk sebebiyle işlem süreleri uzayabilmektedir. Mümkün olduğunca erken başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Not: 15 günü aşan başvuru sorgulamaları sadece ilgili Elçilik/Konsolosluklara şahsen yazılı olarak kabul edilmektedir. Başvurunuzu sorgulamadan önce Elçilik/Konsoloslukların ek evrak bildirimi olup olmadığını e-mail adresinizden kontrol etmenizi hatırlatmak isteriz.

Vize harcı ve İDATA hizmet bedeli ödemeleri iDATA Mobil ofislerimizde başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Tüm ücret bilgilerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Başvurunuza ait Vize harcı ve iDATA Koordinasyon bedeli, başvuru sırasında iDATA Mobil ofisimizde tahsil edilmektedir. Başvuru öncesi, randevu için 0850 460 05 80 no’lu Çağrı Merkezinden kredi kartı ile tahsil edilen 165 TL hariç, hiçbir ödeme veya havale talep edilmemektedir.

Vize Ücreti 0 - 6 Yaş 6 - 12 Yaş 12+ Yaş
T.C. Vatandaşı 0 € ( Nakit, € ) 0 € ( Nakit, € ) 60 € ( Nakit, € )
T.C. Vatandaşı Harici 0 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € ) 60 € ( Nakit, € )
* Diğer 0 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € ) 35 € ( Nakit, € )

* Diğer: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşları

  • Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.
  • Vize ücreti, sadece Euro kabul edilmektedir. Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur.
  • Şayet Almanya´da ağırlıklı olarak birlikte kalma durumu söz konusu değilse (örn. Türk vatandaşı olan eş bir iş seyahati için Almanya´ya gidiyor, fakat İngiliz eşi Türkiye´de kalıyor ise) ücrete tabi bir Schengen vizesi alınması gerekmektedir. (bkz. 3 No´lu bilgi notu)


iDATA Mobil Ofis Koordinasyon Bedeli
0 - 6 Yaş 6 - 18 Yaş ( Anne veya baba ile beraber başvuru ) 6 - 18 Yaş 18 + Yaş
0 TL 171 TL ( Nakit ) 848 TL ( Nakit ) 848 TL ( Nakit )
  • iDATA Mobil Ofis koordinasyon ücreti her tür başvuru için hizmet karşılığı tahsil edilecektir.
  • iDATA Mobil Ofis koordinasyon bedeli, nakit Türk Lirası olarak edilmektedir.

Mobil Ofislerimiz kapsamında iDATA Ek hizmetleri tarafınıza ücretsiz olarak sunulmaktadır. Başvuru sırasında faydalanabileceğiniz ücretsiz hizmetler aşağıdaki gibidir:

Diğer Ek Hizmetlerimiz
Başvuru Formu Doldurma Hizmeti Ücretsiz
Kargo ile Pasaport Teslimat Hizmeti Ücretsiz
Çıktı Hizmeti (Fax, Fotokopi, Mail) Ücretsiz
SMS Bildirim Hizmeti Ücretsiz
Dış Şube Gönderim Hizmeti Ücretsiz

Not: Veri güvenliği politikamız nedeni ile USB bellek vb. cihazlardan belge çıktısı alınamamaktadır.

Ofislerimizde Euro olarak sadece banknot kabul edilmekte olup, 200 Euro ve üzeri banknotların kabul edilemediğini belirtmek isteriz.

Tüm ek hizmetlerimiz ile ilgili İDATA görevlilerinden bilgi ve destek alabilirsiniz.