Ağustos 2020

27
Ulusal vize (90 gün üzeri) başvuruları için randevu talepleri hakkında

Ulusal vize (90 gün üzeri) başvuruları için randevu talepleri yeniden alınmaya başlanmıştır.

Randevu talebi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1) Ulusal randevu talebiniz için öncelikle https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlamanız gerekmektedir. Randevu talebiniz için direk Çağrı Merkezimizi aramamanızı rica ederiz. Çağrı Merkezimiz size yardımcı olamayacaktır.

2) https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresinde yer alan bilgilendirmeyi okuyup onaylamamız gerekmektedir. (Lütfen tüm uyarıları dikkatlice okuyunuz)

3) Onayınız sonrasında ilerlediğiniz web sayfasında sizden bazı sorulara cevap vermeniz istenecektir. Vermiş olduğunuz cevaplara göre randevu oluşturmak için (A) online randevu sistem üzerinden devam edilebilecek ya da (B) Çağrı Merkezimize yönlendirileceksiniz.

A) Vermiş oldunuz cevaplara göre online randevu sistemi üzerinden oluşturulacak randevu taleplerde;

 • Kayıt tamamlandığında sizinle sıra numaranız paylaşılacaktır. Kaydınız sonrasında randevu tarihiniz henüz belirlenmemiş olacaktır.
 • Randevu tarihiniz Elçilik/Başkonsoloslukların belirlemiş olduğu kotalara bağlı olarak ilerleyen günlerde belirlenecek ve sizinle mail olarak paylaşılacaktır.
 • Randevu tarihiniz yer aldığı mail sizinle randevunuza 10-15 gün kala paylaşılacaktır.
 • Randevunuz vize tipinize göre Elçilik/Başkonsolosluklar ya da iDATA ofislerinden kabul edilecektir.
 • Randevu ücretleri sadece Kredi Kartı ile ödenebilecektir. Lütfen hiç bir banka hesabına bir transfer yapmayınız.
 • iDATA ofislerinden kabul edilecek olan başvurularda Vize ve Koordinasyon bedelleri iDATA ofislerinde tahsil edilecektir. iDATA koordinasyon bedelinden randevu kaydı sırasında kredi kartı ile yapmış olduğunuz ödeme düşülecektir.
 • Elçilik/Başkonsolosluklardan yapılacak olan başvurularda Vize bedeli Elçilik/Başkonsolosluklarda tahsil edilecektir.

 

B) Vermiş oldunuz cevaplara göre Çağrı Merkezimiz üzerinden oluşturulacak randevularda;

 • Vermiş olduğunuz cevaplara göre sistem tarafından bir kod oluşturulacaktır ve görüşme sırasında bu kodu çağrı merkezindeki danışmanımıza iletmeniz gerekecektir.
 • Görüşmeniz sırasında randevu tarihiniz belirlenecektir.
 • Randevu ücretleri Kredi Kartı ile tahsil edilmektedir.
 • Çağrı Merkezimiz hafta içi her gün: 09:00 - 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

Yukarıdaki durumların dışında https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlamadan Çağrı Merkezimizi direk arayabileceğiniz durumlar:

1)  İstanbul Başkonsolosluğu için Türkiye de ikamet eden Yabancı uyruklu kişiler (Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu için mail ile konsolosluklar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir)

2)  Pasaport/ oturum kaybı

 

Lütfen yukarıdaki durumlar haricinde Ulusal randevular için Çağrı Merkezimizi direk aramayınız.

 

Öncelikle https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresine giriş sağlayınız. Bu siteden kaydınızı tamamlayıp PNR ınızı oluşturduysanız, size mail ile randevu tarihinin bildirilmesini beklemeniz gerekmekte veya mailinizi sık kontrol edemiyorsanız https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr/editappointment adresinden bilgilerinizi girerek günlük olarak tarih atamasının yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz, veya oluşturmuş olduğunuz randevu kaydını randevunuzdan 24 saat öncesinden iptal edebilirsiniz.

Lütfen kayıt yaratma İşleminiz sırasında belirtmiş ve onaylamış olduğunuz şahsi bilgileriniz üzerinde daha sonra güncelleme veya düzenlene yapılamayacağını unutmayınız.