Haziran 2021

18
Aşılanan kişiler için 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren Almanya'ya giriş kısıtlamalarının hafifletilmesi

25.06.2021 tarihinden itibaren, aşılarının tüm dozları tamamlanan kişiler belirli koşullar altında tekrar Türkiye'den Almanya'ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler. Bu kapsamda aşılarını tamamlayan veya tamamlamayan herkes Almanya'ya gelecek günlerde yapacakları seyahatler için hemen vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusu için aşıların tüm dozlarının tamamlanmış olma zorunluluğu yoktur. 

Ancak, Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü‘nün (PEI) web sitesinde (https://www.pei.de/impfstoffe/covid-19) listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Şimdilik bu, yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir. Gerekli testler tamamlanır tamamlanmaz, karşılaştırılabilir koruma standardına sahip diğer aşıların da kapsama alınması planlanmaktadır.

Aşı belgesinde istenen özellikler hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir: https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs/DE/themen/bevoelkerungsschutz/coronavirus/coronavirus-faqs.html.

Bu kapsamda 21 Haziran'dan itibaren Temmuz ayında vize başvurusunda bulunmak için idata.com.tr web sayfamızdan randevu oluşturabilirsiniz.