Vize Başvuruları ile ilgili bilgilendirme (Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar dönemi için)

 

 

 

Soru: Şuan randevu sisteminden Ulusal(Aile birleşimi, Çalışma, Oturum, Eğitim vb.) vize başvuruları için de randevu sıra numarası alabilir miyim?
Cevap: Randevu sistemimizden sadece Schengen(Turistik, Ticari, vb.) vize başvuruları için randevu sıra numarası alınabilir. Ulusal vize başvuruları için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru: Aslında Ulusal(Aile birleşimi, Çalışma, Oturum, Eğitim vb.) vize başvuruları için de randevu sıra numarası almak istiyordum ama yanlışlıkla Schengen için aldım. Ne yapabilirim?
Cevap: Bu gibi durumlarda randevu kaydınızı iptal etmenizi rica ederiz. Randevunuzu iptal etmeniz durumunda ödemiş olduğunuz tutar 7 iş günü içerisinde iade edilecektir. Ulusal vize başvuruları için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru: Covid-19 nedeniyle Konsoloslukta bulunan Ulusal Vize randevum iptal edildi. Yeni randevu almak için ne yapmalıyım?
Cevap: İptal edilen randevunuzun kayıt sırasına göre tekrar randevu verilmeye başlandığında sizinle 0850 460 8493 nolu numaramızdan iletişime geçilecektir. Tekrar bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir. Randevu kaydı sırasında iletmiş olduğunuz telefon numarasının ulaşılabilir olduğundan emin olunuz ve e-mail adresinizi aralıklarla kontrol ediniz. D tipi(Ulusal) randevular için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları da takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru : Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar öncesi Vize başvurusunda bulundum, başvurumun durumu nedir?
Cevap : Önceden yapılmış vize başvurularının işlemleri devam etmektedir, vizeler, seyahat yasağı kalktıktan sonra verilmeye başlanacaktır. Belirtilen husus, Yabancılar Dairesi tarafından onaylanmış olan ulusal vizeler (D Tipi Vize) için de geçerlidir.

 

Soru: Seyahat yasağı olması nedeni ile vizemi kullanamadım ve şu anda süresi doldu. Vizemi yenilemem mümkün mü?
Cevap : Konsoloslukları vize bölümünün vizenizin geçerlilik tarihinde değişiklik yapma imkânı bulunmamaktadır. Daha sonraki bir tarihte yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vizenizi kullanmamış olmanız, yeni başvurunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

1. Evrakların geçerlilik süreleri nedir?

Resmi evrakların geçerlilik süreleri evrak bazlı değişkenlik göstermektedir. Evrakların geçerlilik süreleri ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


2. Almanya'dan / İtalya'dan gelen davetiyede isimler tek davetiyede toplu olarak kabul edilir mi?
Evet, ancak davetiyelerde mutlaka başvuru sahibinin isminin yer alması gerekmektedir. Davetiyede birden fazla isim olduğu takdirde başvuru sahipleri aynı anda başvuruda bulunmalıdır.

3. Aracımla Shengen ülkelerine seyahat edeceğim, araçla ilgili hangi evraklar sunmalıyım ?
Gidiş amacınıza göre istenen evraklara ilave olarak araç için yeşil sigorta (yabancı araç sigortası), uluslararası ehliyet fotokopisi, aracın ruhsatı ve seyahat güzergah yazısı eklenmelidir.

4. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?
18 yaş altında çocukları olan ebeveynlerin başvurularında hem anne hem de babanın muvafakatnamelerinin olması gerekmektedir.

5. 18 yaş altı çocuğumuz var. Boşandık ve çocuğumla yurtdışına çıkacağım. Muvafakatname sunmak zorunda mıyım?
Mahkeme tarafından ebevynlerin birine belirli günlerde çocuğu görme hakkı verilmişse, başvuru için muvafakatnamesi gerekmektedir.

6. Boşandık ve çocuğumla yurtdışına çıkacağım,çocuğun velayeti %100 bende.Her iki ebeveynin de muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?
Hayır, mahkeme kararında ebeveynlerin birinde belirli günlerde çocuğu görme hakkı yoksa ve velayet %100 sadece bir ebeveynde ise mahkeme kararlı ile gelinmesi gereklidir ve başvuruda muvafakatname getirilmesine gerek yoktur.

7. Gerekli olan evraklar ile ilgili detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Evraklarınız ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


8. Yeni işe girmem sebebiyle iş ile ilgili evraklarım eksik, ne yapmam gerekir?
İşe giriş bildirgenizde işe giriş tarihinizin ibrazı ile birlikte bu bilgiyi destekliyici şahsi dilekçeniz sunulmalıdır.

9. 2. derece akraba garantör olarak kabul edilir mi ?
Hayır. Başvuru için sadece 1. derece garantör sunulmalıdır. Bekar başvuru sahipleri için anne veya baba, evli olan başvuru sahipleri için sadece eş kabul edilmektedir.

10. Aile ziyaretlerinde akrabalık ispatı için belge gerekli midir?
Evet. Aile ziyaretlerinde davetiyeyi gönderen kişinin akraba olduğunun ispatı için aileden bağı olan bireyin vukuatlı nüfus örneğinin sunulması gereklidir.

11. Seyahat sağlık sigortamın özellikleri neler olmalı?
Seyahat sağlık sigortanız en az 30.000 Euro teminatlı, tercihen İngilizce ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Poliçenin aslı ve fotokopisi imzalı ve kaşeli ibraz edilmelidir. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. Seyahat sağlık sigorta süre aralığı, seyahat edeceğiniz tarih aralığından 1 gün öncesi ve 1 gün sonrası olacak şekilde düzenlenmelidir.

12. Grup / özel sağlık sigortamı kullanabilir miyim?
Adınıza düzenlenmiş Özel / Grup Sigortanız, konsolosluğun seyahat sigortası için belirlemiş olduğu şartlar, maddeleri ve seyahat tarihlerini içeriyor olması gerekmektedir. (Seyahat sağlık sigortası kapsamında 30.000 Euro teminat ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.)

13. Başvuru sırasında sunmadığım evraklar için eksik evrak dilekçesi imzalamam sorun yaratır mı?
Elçilik / Konsolosluk başvuru dosyasında eksiksiz evrak sunulması taraftarıdır, temin edilemeyen evrakları iDATA imzalanmış eksik evrak dilekçesi ile almak zorundadır. Karar, Elçilik/Konsolosluk tarafından verilmektedir.

14. Eksik evrakları fax veya kargo ile gönderebilir miyim?
Elçilik / Konsolosluk, ek ve eksik evrak talebinde bulunursa başvuru sahipleri ile doğrudan veya iDATA aracılığı ile iletişime geçmektedir. Ek ve eksik evrak teslimi sadece elden kabul edilmektedir. Kargo ve faks olarak kabul edilmemektedir.

15. Vekaletname ile başvuru yapabilir miyim?

25 Eylül 2014 biyometrik (parmak izi) süreç itibariyle vize başvurusu esnasında parmak izi alınmamış başvuru sahibi şahsen başvuruya gelmelidir. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra parmak izinizin alındığı bir Schengen vizeniz var ise vekaletname ile ikinci bir kişi başvuru sahibi adına başvuru yapabilmektedir. İstisnai durumlarda Elçilik/Konsolosluk tekrar parmak izi talebinde bulunabilir. Biyometrik süreç (parmak izi) ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Örnek form (18 yaş altı) - Örnek form (18 yaş üstü)


16. Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?
Hayır, başvuru evraklarınız kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Randevunuzu internet sitemiz üzerinden oluşturduktan sonra randevu günü ve saatinde başvuru evraklarınızı elden iDATA ofislerine teslim etmeniz gerekmektedir.