Vize Başvuruları ile ilgili bilgilendirme (Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar dönemi için)

 

 

 

Soru: Şuan randevu sisteminden Ulusal(Aile birleşimi, Çalışma, Oturum, Eğitim vb.) vize başvuruları için de randevu sıra numarası alabilir miyim?
Cevap: Randevu sistemimizden sadece Schengen(Turistik, Ticari, vb.) vize başvuruları için randevu sıra numarası alınabilir. Ulusal vize başvuruları için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru: Aslında Ulusal(Aile birleşimi, Çalışma, Oturum, Eğitim vb.) vize başvuruları için de randevu sıra numarası almak istiyordum ama yanlışlıkla Schengen için aldım. Ne yapabilirim?
Cevap: Bu gibi durumlarda randevu kaydınızı iptal etmenizi rica ederiz. Randevunuzu iptal etmeniz durumunda ödemiş olduğunuz tutar 7 iş günü içerisinde iade edilecektir. Ulusal vize başvuruları için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru: Covid-19 nedeniyle Konsoloslukta bulunan Ulusal Vize randevum iptal edildi. Yeni randevu almak için ne yapmalıyım?
Cevap: İptal edilen randevunuzun kayıt sırasına göre tekrar randevu verilmeye başlandığında sizinle 0850 460 8493 nolu numaramızdan iletişime geçilecektir. Tekrar bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir. Randevu kaydı sırasında iletmiş olduğunuz telefon numarasının ulaşılabilir olduğundan emin olunuz ve e-mail adresinizi aralıklarla kontrol ediniz. D tipi(Ulusal) randevular için resmi web sitemizde (https://idata.com.tr) yayınlayacağımız duyuruları da takip etmenizi rica ederiz.

 

Soru : Covid-19 nedeniyle başlayan kısıtlamalar öncesi Vize başvurusunda bulundum, başvurumun durumu nedir?
Cevap : Önceden yapılmış vize başvurularının işlemleri devam etmektedir, vizeler, seyahat yasağı kalktıktan sonra verilmeye başlanacaktır. Belirtilen husus, Yabancılar Dairesi tarafından onaylanmış olan ulusal vizeler (D Tipi Vize) için de geçerlidir.

 

Soru: Seyahat yasağı olması nedeni ile vizemi kullanamadım ve şu anda süresi doldu. Vizemi yenilemem mümkün mü?
Cevap : Konsoloslukları vize bölümünün vizenizin geçerlilik tarihinde değişiklik yapma imkânı bulunmamaktadır. Daha sonraki bir tarihte yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vizenizi kullanmamış olmanız, yeni başvurunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

1. Vize başvurumu planladığım seyahat tarihinden kaç gün önce yapmalıyım?

Seyahatinizin başlangıç tarihinden en fazla 180 gün önce Schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Dış temsilciliklerin vize departmanı yasal sürecinin 15 gün olduğunu göz önünde bulundurarak başvuru için randevunuzu olabildiğince erken almanızı tavsiye eder. Randevunuzu alın.


2. Pasaportumu teslim etmeden başvuru yapabilir miyim?
Hayır, pasaportunuz vize başvurunuz sırasında ibraz edilmesi gereken ilk evraktır. Bu nedenle Konsolosluk'a iletmek üzere iDATA ofislerimize teslim edilmesi gerekmektedir.

3. Vize başvurumu herhangi bir iDATA bürosundan yapabilir miyim?

Evet. Tüm iDATA ofisleri, Türkiye’de ikamet ettiğiniz il veya ilçeden bağımsız olarak vize başvurunuzu kabul etmektedir. Başvurunuz iDATA tarafından ikamet ettiğiniz il ve ilçedeki yetkili diplomatik temsilciliğin vize bölümüne iletilecektir. Size en yakın ofisimize buradan ulaşabilirsiniz.


4. Neden Schengen vizesi için parmak izi vermek zorundayım?

28 Schengen Ülkesi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’den vize başvurusunda bulunacak olan tüm başvuru sahiplerinden biyometrik bilgilerin (parmak izi kaydı) alınmasına karar vermiştir. Bilgiler, Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) için kullanılacaktır. Almanya Vize Bölümleri söz konusu Avrupa kararına bağlıdırlar ve uygulamakla yükümlüdürler.


5. Parmak izim nerede alınmaktadır?

Parmak iziniz Konsolosluklara iletilmek üzere iDATA ofislerine şahsen başvuruda bulunduğunuz sırada alınmaktadır. Bilgi.


6. Her Schengen vize başvurumda parmak izi vermek zorunda mıyım?
Hayır, Schengen ülkelerinin vize sürecinde vermiş olduğunuz parmak izinin 5 yıl geçerliliği mevcuttur. İstisnai durumlarda Konsoloslukların talepleri doğrultusunda iDATA tarafından tekrar parmak izinizin alınması gerekebilir.

7. Ne zaman parmak izi vermeliyim?

Schengen vizesi için 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle alınmış olan parmak izinizin 5 yıl geçerliliği vardır, ancak aşağıdaki durumlarda tekrar parmak izinizin alınması gerekmektedir. • Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için verilen parmak izi bilgileri geçerli olmamaktadır. • Evlilik veya boşanma ile gerçekleşen soyadı değişikliklerinde tekrar parmak izi verilmesi gerekmektedir. • Pasaportunuzu aldığınız makamdaki verilen parmak izi geçerli değildir. • Konsolosluklardan gelen güncellemeler doğrultusunda istisnai durumlarda parmak izi geçerli pasaport olsa bile parmak iziniz için tekrar iDATA ofislerine gelmeniz gerebilir.


8. Vize sonucuma red kararı verildi, verdiğim parmak izi geçerli midir?
Hayır, biyometri sürecine bağlı olarak olumsuz (red) vize sonucunda bir sonraki başvurunuzda tekrar parmak izi vermeniz gerekmektedir.

9. Daha önce yapmış olduğum başvuruda almış olduğum VIS İbareli vizem şimdi yapmış olduğum güncel başvuru sonucum red olması durumunda geçerliliğini korur mu?
Evet korur, VIS ibareli vize son 5 yılı aşmamış ise verilen parmak izi geçerlidir.

10. iDATA'dan yapacağım başvuru için randevusuz gelebilir miyim?
iDATA ofislerinden yapacağınız vize başvuruları için randevu almanız gerekmektedir. İstanbul Harbiye ve İzmir ofislerimizden yapacağınız Almanya başvurularınızı randevu almadan da gerçekleştirebilirsiniz. Randevu bölümünden talep ettiğiniz ve uygun gün ve saat aralığına randevunuzu alabilirsiniz.

11. iDATA'dan yapacağım başvuru için nasıl randevu alabilirim?

Herhangi bir ücret ödemeden Pasaport ve seyahat bilgileriniz ile www.idata.com.tr adresimizde Randevu bölümünden istediğiniz gün ve saat aralığına randevunuzu alabilirsiniz.


12. Aynı gün içinde başvuru yapmak için randevu alabilir miyim?
Evet. Randevulardaki uygunluğuna göre aynı gün içerisinde randevu alabilirsiniz.

13. Vize harcı ve iDATA hizmet bedelini nereye ödeyebilirim?

Tüm 90 gün altı seyahatleriniz (Schengen) için başvuru ödemeleri iDATA ofislerimizde işlemleriniz tamamlandıktan sonra veznelerimizde yapılmaktadır.iDATA'ya ödenmesi gereken bedeller, öncesinde hiçbir yerden tahsil edilmemektedir.


14. Vize ve iDATA Koordinasyon (hizmet) ücretini öğrenebilir miyim?

Tüm ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


15. Parmak izi verilmediği taktirde vize harcında veya iDATA hizmet bedelinde bir değişiklik olacak mı?

Evet, tüm ücret detayları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.


16. Türk vatandaşıyım (Türk pasaport sahibiyim) fakat Schengen bölgesi dışında bir ülkede ikamet tezkerem ile ikamet ediyorum. Almanya/İtalya Schengen vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?
İkamet tezkerenizin olduğu ülkeden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

17. Hangi ülkenin temsilciliğine başvuru yapmam gereklidir?

Schengen vizesi (en fazla 90 gün geçerliği olan) alabilmek için seyahatin tek ya da asıl amacını oluşturan Schengen ülkesinin vize vermeye yetkili temsilciliğine başvuru yapılmalıdır. Eğer seyahatin olası farklı durakları arasında asıl amacı belirlemek mümkün değilse, ilk girişin yapılacağı  Schengen ülkesinin vize vermeye yetkili temsilciliğine başvuru yapılmalıdır.


18. iDATA'nın herhangi bir firmayla bağlantısı var mı ?

iDATA Türkiye'de Almanya ve İstanbul İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş tek kuruluş olup hiçbir kuruluş ile bağlantısı yoktur. Lütfen iDATA adını kullanarak mağduriyet yaşatan aracı firmalara lütfen dikkat ediniz. Resmi bildiriye buradan ulaşabilirsiniz.